Doc. Ing. Petr Kaštánek, Ph.D., zakladatel společnosti BIOCEN Laboratories a značky NEOBOTANICS, je úspěšný český vědec, biotechnolog, a velký milovník přírody.  Uchvacují ho adrenalinové sporty, díky kterým své výzkumné expedice vede do těch nejodlehlejších koutů Země, kde hledá nové účinné látky do kosmetiky, doplňků stravy či léčiv. Objevoval léčivé byliny s šamany na ostrově Siberut u Sumatry, poznával léčebné rituály indiánů kmene Piraoa na venezuelsko-kolumbijských hranicích v srdci Amazonského deštného pralesa, zkoumal mořské řasy na ostrovech v Papui, cestoval do Lacandonského pralesa na hranicích Mexika a Guatemaly či navštívil horské kmeny Akhů na Barmsko-Laoském pomezí aj. Poslední expedice jej zavedla až na Antarktidu, kde zkoumal mikroskopické řasy a lišejníky.

Petr vede týmy odborníků, kteří odebrané vzorky zkoumají a vyvíjejí z nich nové preparáty. Je tak jedním z mála vědců, kteří stojí na samotném počátku výzkumu až po uvedení do praxe jeho závěrů. 

Držitel řady patentů (nejnovější byl představen na EXPO Dubaj v rámci českého pavilonu) a ocenění, např. Vizionář roku.

účinné látky z ledovců a pralesů

Přitahuje mě odlehlá, divoká a nezasažená příroda v ohniscích biodiverzity, nebo s extrémními klimatickými podmínkami, jako jsou deštné pralesy, sopky nebo ledovce Antarktidy.  To jsou místa, kde se místní řasy, bakterie či lišejníky musely přizpůsobit rychle se každodenně měnícím podmínkám a stresu, a vybudovat si obranné mechanismy, jak přežít tím, že produkují bioaktivní látky, které je třeba chrání před extrémním mrazem či ničícím UV zářením. A právě tyto látky v sobě skrývají obrovský potenciál do kosmetiky či přírodních léčiv, pro ochranu lidské pokožky.