Společnost EcoFuel Laboratories s.r.o., výrobce značky Neobotanics®, byla v prosinci 2016 oceněna významnou cenou VIZIONÁŘ 2016. Konkrétně za vývoj nového kmene mikrořasy Japanochytrium sp. a její technologický a společenský přínos v oblasti potravinářství, zdravotnictví a farmacie.

img_0918-1

Společnost EcoFuel Laboratories s.r.o. společně s výzkumným centrem BIORAF a Vysokou školou chemicko-technologickou spolupracují na výzkumu Omega-3 z řas. Více informací o výzkumu naleznete ve videu ZDE:

 

EcoFuel Laboratories s.r.o. je biotechnologická společnost, založená v roce 2009. Hlavní činností je využití mikrořas a přírodních bioaktivních látek pro produkci potravinářských, kosmetických a farmaceutických produktů.

Výzkum a vývoj nových produktů pro výživu a kosmetických přípravků, vyústil v uvedení produktové řady obchodní značky NEOBOTANICS®.

Omega-3 mastné kyseliny jsou nezbytnou součástí stravy, potřebnou pro zdravý vývoj mozku a očí kojenců a jako prevence kardiovaskulárních chorob u dospělých. Jejich zdrojem je rybí tuk, avšak díky snižujícím se stavům ryb a rostoucí kontaminaci oceánů se konzumace rybího tuku stává ekologickým i zdravotním rizikem…

Tým výzkumníků společnosti EcoFuel Laboratories a Vysoké školy chemicko-technologické v Praze pod vedením Ing. Petra Kaštánka Ph.D. se proto vypravil do hlubin oceánů pátrat po alternativním zdroji těchto, pro lidský organismus nezbytných, látek. Nalezli jej v unikátních mikrořasách rodu Japanochytrium, které izolovali z listů mangrovníků spadlých na mořské dno.

Vědci poté vyvinuli technologii kultivace těchto řas v bioreaktorech a postup izolace řasových olejů s Omega-3. Postup, chráněný několika českými i mezinárodními patenty je unikátní mimo jiné i využitím nepotřebných zbytků z výroby mléka jako živiny pro růst řas.

Výzkum podpořila, v rámci projektu centra kompetence BIORAF, Technologická agentura České republiky a vznikl tak jedinečný produkt, který představuje ekologickou alternativu k rybímu tuku, šetrnou k životnímu prostředí a vhodnou i pro vegetariány.

diplom_vizionar_2016-jpg